A A A

W środę 8 lipca zapraszamy na film "Dzisiejsze czasy"

We środę 8 lipca zapraszamy na Wieczór z Charlie Chaplinem.
O godzinie 19.00 wyświetlimy film pt" DZISIEJSZE CZASY" w reżyserii oraz z główną rolą Charles'a "Charlie" Chaplina.

 

Będzie to "Opowieść o rozwoju przemysłu, ludzkiej przedsiębiorczości oraz odwiecznym dążeniu ludzkości do szczęścia" - takim tekstem rozpoczynają się "Dzisiejsze czasy". Przewrotnie, film jest bowiem dość mrocznym obrazem czasów Wielkiego Kryzysu i futurystyczną (w dużej mierze proroczą) wizją wielkiego technicznego postępu, w efekcie którego człowiek zostaje sprowadzony do roli śrubki w gigantycznej maszynerii.
Nieodparcie komiczny Tramp Charlie miota się jak marionetka w bezdusznym świecie, między coraz to innymi fabrykami, szpitalem dla psychicznie chorych i więzieniem - przypadkowy przywódca komunistów, przypadkowy pogromca złoczyńców, przypadkowy genialny śpiewak w lokalu… Nieprzypadkowa jest tylko miłość, którą budzi w nim uboga młoda dziewczyna i która niesie obietnicę, że może szczęście da się jednak osiągnąć, i niekoniecznie w małym domku na przedmieściach.
"Dzisiejsze czasy" to ostatni w dorobku Chaplina film niemy, w którym wielki twórca kpi sobie z zastępującego kino nieme kina dźwiękowego: jedyne wypowiedzi, jakie słychać na ekranie, to monolog maszyny - automatu, który sprzedaje automaty karmiące robotników w trakcie pracy, głos spikera z radia i… wykonany przez samego Chaplina w nieistniejącym języku utwór "Titina".
Komizm najwyższych lotów spleciony z dramatyzmem, mistrzowskie aktorstwo i wykonane w wielkim stylu pożegnanie pewnej epoki - i w dziejach kina, i w artystycznej karierze samego Charliego Chaplina. Stała pozycja na listach 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów.

Nagrody
2007 - Amerykański Instytut Filmowy - Lista 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów
2000 - Amerykański Instytut Filmowy - Lista 100 najśmieśniejszych amerykańskich filmów wszech czasów
1998 - Amerykański Instytut Filmowy - Lista 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów
1974 - Jussi - Najlepszy reżyser zagraniczny - Charles Chaplin

Autor:A.M.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com