A A A

W środę 24 czerwca w KzR

We środę 24 czerwca zapraszamy o godz.19.00 na WIECZÓR Z DOKUMENTEM, w którym wyświetlimy dwa filmy dokumentalne:
"Konsul" i inni (1970) w reż. Krzysztofa Gradowskiego oraz
"W drodze (2008) w reż.Pawła Wysoczańskiego.

 

Dokument pt. "Konsul" i inni z 1970 roku przedstawia portret słynnego hochsztaplera - Czesława Śliwy vel Jacka Ben Silbersteina. Ten niepozbawiony wdzięku i swoistej charyzmy oszust zaczynał skromnie, podając się za inżyniera górnictwa, ale po pierwszej odsiadce rozwinął żagle - ukoronowaniem jego pomysłowości w wyłudzaniu pieniędzy i wykorzystywaniu chciwości i głupoty innych było założenie fikcyjnego konsulatu generalnego Austrii we Wrocławiu, którego szefem mianował sam siebie. "Konsul" opowiada swoją historię (w filmie występują również jego ofiary), siedząc w więzieniu, do którego trafił po 3 miesiącach funkcjonowania rzekomego konsulatu i po wyłudzeniu od różnych ludzi pół miliona złotych.
Postać ta stałą się inspiracją dla filmu pt" Konsul" z 1989r w reż.Marka Borka ze świetną rolą główną Piotra Fronczewskiego, który wcielił się w postać Czesława Wiśniaka vel Jacka Ben Silbersteina.

Nagrody
1971 - Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, Kraków - Brązowy Lajkonik.

 

Dokument pt: "W drodze" z 2008 roku jest filmem, którego głównym bohaterem jest Mieczysław Bieniek.
Całe życie ramy jego świata wyznaczały hałdy między Wełnowcem i Siemianowicami. W kopalni, która była jego miłością, przez 27 lat pracował jako górnik strzałowy i ratownik - do dnia, gdy spadła na niego ściana. Od lekarzy usłyszał wyrok: uszkodzony wzrok i słuch, zaawansowana pylica. Renta. Spokojne życie, spacerki, żadnych wyskoków. A on postanowił, że jeśli nie może wrócić do kopalni, to nie będzie siedział w kapciach przed telewizorem i pił piwko. Będzie podróżował po świecie. Bez pieniędzy, znajomości języków, bez doświadczenia w podróżowaniu.
Do dziś zjeździł już ponad 100 krajów, świat nie ma dla niego tajemnic. Aby się utrzymać, pracuje - w Singapurze budował krematorium, w Indonezji był rybakiem, w Indiach pomocnikiem mleczarza, w Laosie karczował las. Sypia gdzie się da, jada byle co, jeździ sposobem za darmo.
A 50. urodziny postanowił zgodnie ze śląskim zwyczajem uczcić czymś wyjątkowym - i wymyślił, że pojedzie do Dalajlamy i wręczy mu prezent od przyjaciół z Polski: makatkę z dwoma łabędziami. Szczęśliwym trafem spotkał reżysera Pawła Wysoczańskiego, który zdecydował, że nakręci o tej podróży film.
"W drodze" to tchnąca nieprawdopodobnym optymizmem opowieść o fascynującym, barwnym, gnanym wielką pasją człowieku, dla którego nie istnieją żadne bariery. To jednocześnie film o robieniu filmu i o rodzeniu się przyjaźni.
Film Pawła Wysoczańskiego kończy piękna symboliczna scena: Mietek ciągnie na szczyt gigantycznej hałdy swojego kolegę z kopalni, niemal błagając: "Chodź, proszę cię, jak wyjdziesz poza tę hałdę, tylko żeby ją przekroczyć, to już jesteś wolny"…
kinozarogiem.pl

Nagrody
2011 - Festiwal Podróżników Trzy Żywioły, Srebrna Góra - Nagroda Publiczności "Czwarty żywioł"
2009 - Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady, Lądek Zdrój:
- Nagroda im. Andrzeja Zawady
- Nagroda Publiczności
- Nagroda Jury za niekonwencjonalny wyczyn
2008 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema", Poznań:
- Wyróżnienie
- Nagroda Jury Studenckiego

 

Autor:A.M.

 
 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com