A A A

W sobotę 28 marca zapraszamy na film "Armadillo - wojna jest w nas"

W sobotę 28 marca o godz. 19.00 w Kinie za Rogiem wyświetlimy film "Armadillo - wojna jest w nas" z 2010r., reż. Janus Metz Pedersen.

 

Armadillo - wojskowa baza operacyjna w południowym Afganistanie, w której w ramach Międzynarodowych Sił ISAF stacjonują siły pokojowe.
W Danii do wyjazdu do Armadillo szykują się młodzi żołnierze. Jeszcze pożegnalna impreza z roznegliżowanymi panienkami, jeszcze buńczuczne deklaracje do kamery: "To wyzwanie i przygoda", jeszcze pożegnanie z bliskimi - gdyby nie dramatyczne rodzicielskie: "Przyrzeknij, że cię zobaczę", byłoby prawie jak przed wyjazdem na obóz harcerski.
A potem - prawdziwa baza w egzotycznym kraju gdzieś na końcu świata. Aklimatyzacja, słuchanie opowieści starszych stażem, pierwsze patrole, eksplikowanie chłopięcych wyobrażeń wojny, na której liczy się "koleżeństwo, duch bojowy i przygoda", nuda, komputerowe gry wojenne i oglądanie pornoli.
A jeszcze później - pierwsza potyczka, pierwsza krew, pierwsza śmierć. I okaże się, że "popieprzone jest to wszystko", bo to nie wojenka z chłopięcych lektur i nie gra w paintball…

 

"Armadillo" wzbudził ogromne kontrowersje, nie tylko na festiwalu w Cannes, gdzie zdobył Nagrodę Krytyki, ale i w samej Danii, gdzie wywołał polityczną debatę na temat zasad funkcjonowania sił pokojowych. Po pokazie filmu pojawiła się lawina wniosków z prośbą o wszczęcie wojskowego śledztwa w sprawie wypadków sfilmowanych przez Janusa Pedersena.

 
 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com