A A A

Statuetki teatralne rozdane

W miniony poniedziałek, 25 marca, Kępiński Ośrodek Kultury dla wszystkich miłośników sztuki scenicznej, przygotował teatralną ucztę. Na scenie kina „Sokolnia” podczas Prezentacji Teatrów Dzieci i Młodzieży swoje spektakle wystawiło aż dwanaście zespołów. Całodniowy teatralny maraton pokazał osiągnięcia sceniczne dzieci i młodzieży. Ogółem na deskach kina zaprezentowało się blisko dwustu młodych aktorów.
Tegoroczne Prezentacje Teatrów Dzieci i Młodzieży organizatorzy z Kępińskiego Ośrodka Kultury przygotowali w poniedziałek, 25 marca, poprzedzając obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Z możliwości teatralnych prezentacji skorzystało aż dwanaście zespołów i grup teatralnych m.in. z Kępna, Bralina, Hanulina, Trzebienia, Słupi pod Kępnem i Baranowa.
Do konkursu zakwalifikowane zostały grupy teatralne dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W takich też kategoriach spektakle oceniało jury w składzie: Magdalena Biegańska, wywodząca się z powiatu kępińskiego, aktorka Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Joanna Kaczorowska, redaktor Radia „SUD” oraz Włodzimierz Kalinowski, instruktor teatralny z Jarocina.
W tegorocznych Prezentacjach nie zabrakło nowatorskich rozwiązań i pomysłowości młodych twórców, którzy po raz kolejny dowiedli, że potrafią przygotować teatr, który uczy i bawi. Dbałością o stroje, rekwizyty, scenografię i oprawę muzyczną wykazali nie tylko znajomość dzieł literackich ale i talent reżyserski. Jak podkreślała przewodnicząca jury Magdalena Biegańska, młodzi chcą tworzyć teatr a tak liczne zainteresowanie potwierdza potrzebę organizowania konfrontacji teatralnych. Tym bardziej wyłonienie najlepszych spektakli nie było łatwym zadaniem. Jury w zmaganiach zespołów teatralnych pod uwagę wzięło dobór repertuaru, reżyserię, oprawę scenograficzną, kulturę słowa oraz opracowanie muzyczne.
Wśród najmłodszych zespołów teatralnych jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce ex eaqwo dla grupy z Przedszkola Samorządowego nr 5 z Kępna oraz dla Przedszkola Samorządowego nr 4 z Kępna. W kategorii szkół podstawowych jurorzy nie byli jednomyślni i postanowili nie przyznawać pierwszej lokaty. Statuetki za drugie miejsce zdobyły natomiast dwa zespoły: „Arlekin” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie za przedstawienie „Brzydkie kaczątko” oraz grupa teatralna z Zespołu Szkół w Baranowie, która wystąpiła ze spektaklem pt. „Legenda o śmigłym jeleniu”. Trzecie miejsce zdobył zespół „Trójka” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kępnie za przedstawienie pt. „Historia starej szafy”. W tej kategorii jury przyznało również wyróżnienia dla zespołów: „Hanulki” ze Szkoły Podstawowej w Hanulinie oraz „Muminki” ze Szkoły Podstawowej w Trzebieniu.
Tego dnia nie zabrakło indywidualnych wyróżnień. Po raz kolejny doceniona została gra aktorska Aleksandry Sikory oraz Franciszka Kwaśniewskiego z zespołu teatralnego "Hanulki" z SP w Hanulinie. Statuetki i dyplomy dla laureatów wręczyła burmistrz Aniela Kempa oraz Justyna Hołub-Rojkiewicz, dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury. Wśród szkół gimnazjalnych najlepiej zaprezentował się zespół „Bez kurtyny” z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem. „Sąd króla Salomona” w wykonaniu tej grupy wywołał duże wrażenie na publiczności i zdobył pierwszą lokatę. Wśród grup teatralnych ze szkół gimnazjalnych wysoko jurorzy ocenili również grupę „Gaduły z 2a” z Gimnazjum w Bralinie za spektakl „Na pełnym morzu”. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najwyżej oceniony został spektakl Zespołu Kreacji Artystycznej Kępińskiego Ośrodka Kultury, który zaprezentował przedstawienie pt. „Pamiętnik Blumki”. Jurorzy docenili umiejętne posługiwanie się środkami teatralnego wyrazu i nagrodzili zespół Lidii Kubot pierwszym miejscem. Specjalną statuetką nagrodzono także grę aktorską Jakuba Góralskiego z „Socks In Sandals” z ZSP nr 1, przyznając nagrodę dla najlepszego aktora Prezentacji Teatralnych. Podczas tegorocznych Prezentacji komisja nie tylko oceniała zespoły teatralne ale również udzielała cennych wskazówek instruktorom i opiekunom poszczególnych zespołów. Warsztaty z uczestnikami prowadziła doświadczona aktorka Teatru w Legnicy Magdalena Biegańska, która ma na swoim koncie szereg ról w przedstawieniach teatralnych i filmach. Na srebrnym ekranie mogliśmy ją zobaczyć m.in. w takich produkcjach jak: „Głęboka woda”, „Koniec wakacji”, „Hel”, „Operacja Dunaj” czy „Komisarz Alex”. Podczas Targów Nowej Dramaturgii w Radomiu w 2007 roku została nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą. - Spotkanie młodych twórców teatru to okazja do rozwoju młodzieżowego ruchu teatralnego i integracji tego środowiska. Była to również kolejna okazja do prezentacji talentów dzieci i młodzieży – mówiła po rozdaniu nagród Justyna Hołub-Rojkiewicz, dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury.
Autor:A.M.
 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com