A A A

Spotkanie ze Zdzisławem Chico Mikołajczakiem.

10 października  Kępiński Ośrodek Kultury  gościł  artystę rzeźbiarza  – Zdzisława Chico Mikołajczaka. Znany na całym świecie  twórca reliefów,  na co dzień  mieszka i pracuje w Niemiecki Bochum ale jego korzenie wychodzą   z Kępna.    Uczęszczał do szkoły podstawowej nr 1 Kępnie. W szkole podstawowej uwielbiał prace ręczne, malował plakaty, rzeźbił, miał opanowany rysunek techniczny i kaligrafię.

W Liceum Ogólnokształcącym nr 1,  w którym kontynuował naukę  zwrócił na siebie szczególną uwagę rzeźbiąc rodzajową scenkę  wręczenia mjr. H. Sucharskiemu szabli za bohaterską obronę Westerplatte. Ze względu na profil biologiczno – chemiczny, do którego uczęszczał w LO,  na maturze  zaliczał dodatkowo historię kultury i sztuki oraz język niemiecki.  Historia kultury i sztuki była mu szczególnie bliska ale fascynowała go również   muzyka. Podczas spotkania  Chico opowiadał o tym jak to się wszystko zaczęło, o swoim dzieciństwie, szkole, pracy – pracował   w kępiński Domu Kultur - organizował  imprezy artystyczne, koncerty i dyskoteki, prowadził grupę muzyczną, heavy metalową „ Armia Zbawienia”.

 

W 1983 roku wyjechał do Niemiec gdzie wykonał pierwszy relief dla grupy muzycznej Judas Priest. Szybko dostrzegły go renomowane firmy muzyczne  i nawiązały z nim współpracę, wykorzystując jego reliefy w katalogach i na opakowaniach produktów  w całej Europie. Wykonał reliefy dla takich artystów jak: Bon Jovi, Metallica, AC/DC, Iron Maiden, Judas Priest, Toto, Guns Roses, Whitesnake, Steve Vai, Pink Floyd, Journey, Heaven & Hell, Queen, Skorpions, Accept, Manowar, Motorhead. Najcenniejszy relief jaki wykonał i najbliższy jego sercu to, jak sam mówi, – relief dla  Jan Paweł II  „ 25 lat pontyfikatu w Watykanie”  Praca ta pozostała w zbiorach Watykańskich. Zdzisław Chico Mikołajczak przywiózł także kilka reliefów na spotkanie do Kępińskiego Ośrodka Kultury.                                                                                                                                                                   Spotkanie z Chico zostało zorganizowane w ramach projektu „ Kępnianie z pasją”. Chico jest  prawdziwym artystą a jednocześnie niezwykle sympatycznym, skromnym człowiekiem. Pasja,   której oddaje się  7 dni w tygodniu doprowadziła  go na sam szczyt zawodowej kariery . Patrząc na to co robi, przez pryzmat ludzi  z którymi się spotyka i dla których pracuje, pozostaje dla nas niekwestionowanym człowiekiem sukces. Otwarcie podkreśla, że  tęskni do miasta, w którym się urodził i że chciałby tu powrócić.  Chico obiecał, że w przyszłym roku przyjedzie do Kępna i wspólnie z Kępińskim Ośrodkiem Kultury zorganizuje wystawę swoich prac, a ma w swoim twórczym dorobku  ok. 200 reliefów.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com