A A A

Recytowali Tuwima

Ponad trzydziestu młodych recytatorów stanęło do konkursu recytatorskiego zorganizowanego w miniony wtorek, 12 marca, przez Kępiński Ośrodek Kultury. Tegoroczny konkurs recytatorski poświęcony został twórczości Juliana Tuwima. Rok 2013 ogłoszony został przez Sejm rokiem sławnego poety. Tym samym konkursem recytatorskim Kępiński Ośrodek Kultury zainaugurował obchody roku tuwimowskiego.
Organizatorzy postawili sobie za cel poszerzanie znajomości literatury i poezji, a szczególnie poezji Juliana Tuwima, zainteresowanie dzieci i młodzieży sztuką recytacji i kulturą słowa. Bez wątpienia w tegorocznej edycji udało się te zamierzenia osiągnąć, bowiem do udziału w konkursie zgłosiło się aż trzydziestu trzech uczestników. Organizatorzy skorzystali z gościnności Samorządowej Biblioteki Publicznej, bowiem konkurs odbył się w „Saloniku między wierszami” Biblioteki, gdzie zgromadzili się uczestnicy, opiekunowie i jurorzy.
Przedsięwzięcie adresowane było do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwała komisja w składzie: przewodnicząca komisji – Grażyna Grzesiak, dyrektor Samorządowej Biblioteki Publicznej, Maria Łabuda, pedagog, redaktor „Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego” oraz Paulina Pacyna, polonista Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Kępnie. Jury podczas prezentacji utworów brało pod uwagę m.in dobór tekstów do możliwości percepcyjnych recytatora, interpretację tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego Juliana Tuwima.
W kategorii klas I-III szkół podstawowych najwyżej ocenieni zostali ex aequo: Jakub Solecki z SP nr 3 i Oskar Starczan z SP Kierzno, drugie miejsce jury przyznało Nikoli Małolepszej z SP w Mikorzynie, trzecie zdobył Mateusz Wróbel z SP Hanulin. W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Sikora z SP Hanulin, drugie miejsce ex aequo jury przyznało dla: Wiktorii Lorenc i Laurze Wróbel z SP nr 3, zaś trzecie Agnieszce Ilskiej z SP Mikorzyn.
Wśród gimnazjalistów jurorzy pierwszym miejscem nagrodzili Dominikę Musialską z Gimnazjum nr 1 w Kępnie, drugie miejsce ex aequo zdobyły Anna Lemiesz z Gimnazjum w Opatowie oraz Maja Jakóbczyk z Gimnazjum nr 1 w Kępnie. Trzecią lokatę uzyskała Roksana Pieczonka z Gimnazjum w Mikorzynie.
- Konkurs był kolejną inicjatywą Ośrodka Kultury nastawioną na prezentację talentów dzieci i młodzieży jak również inauguracją obchodów roku tuwimowskiego. Cieszył się dużym zainteresowaniem. Napłynęło bardzo dużo zgłoszeń. Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe autorstwa Juliana Tuwima – mówiła Justyna Hołub-Rojkiewicz, dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury.
Autor:A.M.
 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com