A A A

Podniebne widowisko nad Kępnem

Aż dwanaście ekip z kraju i zagranicy wzięło udział w XIV Ogólnopolskich Zawodach Balonowych – Kępno 2012. Po kilkuletniej przerwie zawody balonowe wróciły do Kępna. Tegoroczna edycja zawodów przebiegała pod patronatem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Kępno. Organizatorem był Dretech – firma prowadząca sprzedaż obrabiarek do produkcji mebli, wydarzenie organizacyjnie wspierał Kępiński Ośrodek Kultury, zaś sponsorami byli: Dretech i Polski Gaz. Inicjatorem i dyrektorem zawodów był pilot balonowy i były członek kadry narodowej, Krzysztof Humelt.

Zawody rozpoczęły się w piątkowe popołudnie lotami nad miastem. Jednak utrzymująca się mgła nie pozwoliła w pełni zaprezentować balonów. Spektakularnie upływała natomiast wieczorna parada ekip przez miasto z widowiskowym pokazem ogni z balonowych palników. Rekompensatą okazała się sobota, kiedy udało się przeprowadzić dwie konkurencje. W obu cele dla pilotów wyznaczone zostały na terenie KOSIR-u. Bezchmurne niebo i zachodni wiatr pozwoliły wszystkim pilotom na przelot przez całe Kępno. Warto dodać, że podczas dwudniowych zawodów nad Kępnem latały najlepsi piloci krajowego baloniarstwa z Wrocławia, Poznania, Krakowa, Katowic, Stalowej Woli a nawet z Niemiec.

Nad całością czuwała komisja sędziowska, której przewodniczył Ryszard Kurowski. Sędzią punktowym zawodów był Piotr Wasilewski a patronat sędziowski sprawował Ireneusz Cieślak, jedyny Polak, który zwyciężył w zawodach o Puchar Gordona Bennetta. Zawody upływały przede wszystkim pod znakiem sportowej rywalizacji. Wśród zwycięzców na podium znaleźli się Lech Kołtun z  Lublina, który zdobył I miejsce i odebrał z rąk burmistrz Anieli Kempa Puchar Burmistrza. II miejsce należało do Tomasza Filusa z Katowic a  III miejsce wywalczył  Witold Walawski ze Stalowej Woli. Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Kępnie rozgrywane były również o Memoriał Gwidona Frąckowskiego. Zdobył go Piotr Radomski z Wrocławia, natomiast Memoriał Lecha Gorzendowskiego wygrał Włodzimierz Klósek. Wręczenie pucharów, nagród i dyplomów odbyło się w sobotni wieczór w Leśnym Ośrodku Naukowo-Edukacyjnym w Laskach. Uświetnił je koncert zespołu Queento Band działający przy Kępińskim Ośrodku Kultury.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com