A A A

Plenr malarski w Ustroniu k./Opatowa

W miniony weekend, 28-29 lipca, w Ustroniu odbył się plener malarski plastyków amatorów powiatu kępińskiego. Po raz kolejny artystyczne spotkanie zorganizował Kępiński Ośrodek Kultury. Plastycy inspirowali się nie tylko naturą i pięknem otoczenia ale również czerpali z idei popularyzowanych przez Janusza Korczaka.

 

Rok 2012 ustanowiony został bowiem rokiem wielkiego pedagoga, lekarza i społecznika. Gościnny Dwór w Ustroniu okazał się idealnym miejscem na plener. Natura, pogodna aura jak i atmosfera sprzyjały pracy jak i odpoczynek . Warto dodać, że od 1928 roku był tu Zakład Leczniczy tzw. „Biały Raj” dla dzieci. Zaś od 1956 roku mieścił się Zakład Pracy Twórczej.

 

W Dworze Myśliwskim w Ustroniu kilkunastoosobową grupę plastyków powitały: Anna Niczke i Sylwia Gruszka z Ośrodka Kultury oraz Maciej Barton, kierownik Dworu w Ustroniu, który przedstawił historię tego pięknego miejsca. Z kolei Zenon Kasprzak, prezes Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego, przypomniał znane osoby z życia społecznego i politycznego, które odwiedzały Ustronie. Była to również okazja do poznania wielu ciekawych anegdot o Dworze Myśliwskim. Następnie Joanna Tyszkiewicz w prezentacji multimedialnej przedstawiła biografię i idee Janusza Korczaka. Zaś organizatorzy z Ośrodka Kultury przekazali uczestnikom pleneru publikację dotyczącą Ustronia a także opracowanie na temat Janusza Korczaka.

 

Dla uczestników plener okazał się również dobrą okazją do integracji i odpoczynku na łonie natury. Piękne krajobrazy jak również przeszłość tego miejsca oraz idee popularyzowane przez Korczaka, znajdą odzwierciedlenie w pracach powstałych na plenerze. Wszystkie będzie można zobaczyć już w październiku, na kiedy zostało zaplanowane otwarcie wystawy poplenerowej w holu kina. W związku z obchodzonym rokiem Korczaka wystawie towarzyszyć będzie także spektakl upamiętniający wielkiego pedagoga.

Autor:A.M.
 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com