A A A

Piknik lotniczy w Klinach - relacja.

  

Piknik Lotniczy

16 i 17  sierpnia na lądowisku w Klinach odbył się IV  Piknik Lotniczy organizowany przez sekcję modelarską Kępińskiego Ośrodka Kultury.  Warunki atmosferyczne początkowo  nie sprzyjały imprezie. Ciemne chmury  zostały jednak rozwiane,   kiedy na lądowisku  stawiły się wszystkie ekipy  modelarzy i ekipa balonowa.  Ekipa modelarską z Kępna  prowadził  Wojciech Kardaś,   instruktor modelarni lotniczej Kępińskiego Ośrodka Kultury. Ekipę kępińskich baloniarzy przygotował  Krzysztof Humelt –pilot balonowy. Obaj Panowie od wielu lat zajmują się sportami lotniczymi,  wymieniają  doświadczeniami i fascynują  podniebnym światem.  To ich życiowa pasja, którą zarazili się – jak mówią - od Gwidona Frąckowskiego  szefa wszystkich sekcji lotniczych, modelarskich, balonowych  działających  w latach  80 na terenie byłego województwa kaliskiego. Obecnie Wojciech Kardaś prowadzi sekcję modelarstwa lotniczego w KOK.

Na lądowisko w Klinach  przybyło 7 drużyn , które kolejno prezentowały loty modeli akrobatycznych, szybowców, modeli makiet, modeli ultralekkich.  Były to drużyny z Wieruszowa, Ostrzeszowa, Ostrowa, Odolanowa, Kalisza, Wrocławia i Kępno.  Obecny był również mistrz Polski w makietach latających Robert Fabjański oraz mistrz Świata Modeli Pływających FSR Andrzej Dębecki, tym razem  w roli modelarza lotniczego. Pokazy nie miały charakteru konkursowego. Wszyscy mogli podziwiać jak modele  unoszą się  w górę,  szybują , wykonują akrobacje. Nie wszystkie jednak wróciły szczęśliwe na lądowisko.

Ze względu na pogodę pokazy balonowe planowane na godz. 15.00 odbyły się około godz. 18.00 Załoga balonowa Krzysztofa Humelta nie odpuściła i balon na uwięzi wzniósł się w górę. Zainteresowani mieli okazję poznać technikę sterowania i lotu balonem jak również wspólnie z instruktorem wznieść się balonem na wysokość kilkunastu metrów.  Dodatkową atrakcją Pikniku był pokaz lotu paralotnią w wykonaniu Pawła Kurka oraz przeloty samolotów sportowych.  Impreza mimo warunków pogodowych należała do bardzo udanych . Dzięki przychylności właściciela lądowiska, również licencjonowanego pilota -  Edwarda Walczaka, pasja sportów  lotniczych  zapoczątkowana w Kępnie  przez Gwidona Frąckowskiego a przejęta przez Wojciecha Kardasia  i Krzysztofa Humelta  będzie miała swoją ciągłość  i tradycje.  Podniebne loty, podczas pikniku,  podziwiali również:  Burmistrz Kępna  Aniela Kempa oraz Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Dąbrowski.

Piknik Lotniczy wpisuje się w projekt „ Kępnianie z pasją” realizowany przez Kępiński Ośrodek Kultury, finansowany przez Unię Europejską  w ramach osi 4 – LEADER Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007 – 2013.

 

 

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com