A A A

Pamietnik z Domu Korczaka

fragment okładki "Pamiętnika Blumki", wyd. Media Rodzina

fragment okładki "Pamiętnika Blumki", wyd. Media Rodzina

"Pamiętnik Blumki" to książka, która powstała z okazji 70. rocznicy śmierci znakomitego pedagoga Janusza Korczaka, przypadającej w 2012 roku. Rok Korczaka rozpoczął się 1 stycznia.

Blumka mieszkała w Domu Sierot prowadzonym przez Janusza Korczaka, musiało to być w Warszawie, na Krochmalnej 62 - tak mówi Blumka, a później może na Chłodnej lub na Siennej/Śliskiej. (Wymienione ulice to adresy kolejnych miejsc, w które przenoszony był korczakowski Dom Sierot). Dziewczynka pisała w zeszycie w linie, do którego wklejała również zdjęcia. Przedstawiła w nim przygody dwanaściorga dzieci m.in.: Zygmusia od dobrych uczynków, Reginkę od pięknych opowieści, Kocyka od noszenia węgla w nocniku, Polę z hodowlą groszka w uchu, Ryfkę najlepszą w sporcie... W książce przygoda goni przygodę, przybliża czar wspólnego domu. Dziewczynka wiele linijek poświęca wychowawcy, doktorowi Januszowi Korczakowi. Osobiście pragnęłaby być jak wychowawczyni pani Stefa (pedagog Stefania Wilczyńska). Blumka przytacza też myśli doktora i to właśnie one wydają się być skierowane do dorosłego czytelnika "Pamiętnika Blumki". By codziennie nie zapomnieć, że każde dziecko ma prawo do swoich tajemnic i swoich marzeń, że dzieciom należy mówić prawdę, że każdy może modlić się po swojemu, że ważniejsze od kary są nagrody, dziewczynki i chłopcy mają równe prawa, a mały nie znaczy gorszy czy głupszy.. I można by dalej tak wymieniać, bo oprócz korczakowskich zasad wypisanych przez Ilonę Chmielewską, autorkę "Pamietnika Blumki", wiele z nich kryje się w ilustracjach. Ilona Chmielewska zbudowała tę książkę z okruszków. Kawałeczków dowcipu, myśli pedagogicznej, strzępków wspomnień, wycinków z przeszłości poprzypinanych spinaczami do bielizny do stron publikacji, wyrysowała historie kolorem sprzed lat.
Blumka przypomina te zwykłe dni z życia Domu Sierot, jednak gdzieś między kartami czai się okrutna historia, a my mamy obowiązek o niej pamiętać. Pamiętać o dzieciach z Domu Sierot, o Blumce, jej przyjaciołach i prawach małego człowieka, jakie stworzył Janusz Korczak.

Paulina Jakubowska 
Wydawnictwo Media Rodzina
tekst ze strony:http://www.polskieradio.pl/18/87/Artykul/507920,Pamietnik-z-Domu-Korczaka

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com